Pro příjezd vozidlem do Chorvatska je potřebné mít řidičský průkaz a doklady k automobilu a zelenou kartu . Silnice jsou v dobrém stavu, omezení rychlosti je v osadách do 50 km/h, mimo osady 90 km/h a na dálnicích 130 km/h.
Pozor na dodržování rychlosti!!!
Největší povolené množství alkoholu v krvi je zas 0,5 promile. 

Dálniční poplatky se platí na úseku Macelj – Zagreb – Split – Šestanovac, Varaždin-Čakovec.
Čerpací stanice jsou otevřeny od 7 do 19 hodin nebo do 20 hodin každý den, v letní sezoně až do 22 hodin. Ve větších městech a hlavních mezinárodních silnicích jsou čerpací  stanice otevřeny nonstop. Cena benzinu Eurosuper 95 je cca 10 HRK za litr.

Chorvatskou měnou je Kuna (HRK), kterou směníte za EUR i Kč ve směnárnách (100 EUR – 730 HRK, 1000 Kč – 250 HRK, uvedené kurzy jsou pouze orientační). Ve většině hotelů, restaurací a obchodů je rozšířeno placení kreditními kartami (Ametican Express, Eurocard / Mastercard a Visa).

Obchody jsou většinou otevřeny od 7  do 20 hodin, v sezoně do 22 hodin.

V chorvatských restauracích si kromě obvyklé evropské kuchyně můžete dát velmi oblíbené rybí speciality na rožni, dalmatský pršut, slané sardele, ovčí sýr a podobně.
Chorvatsko je známé i svými výtečnými víny, která jsou výsledkem dlouholeté tradice vinařství v těchto krajích. Na pobřeží jsou známá červená vína teran, merlot, kabernet, opolo, plavac, dingač, postup a z bílých jsou nejznámější malvazija, pošip, pinot, kujundžuša, muškat. Z kořalek doporučujeme lozovaču, travaricu a orahovaču. Desertní nápoje jsou prošek a maraskino.

Nejznámější kulturně-historické památky jsou antická aréna v Pule, palác císaře Diokleciána ve Splitu, románská města Krk, Hvar a Trogir, jedno z prvních veřejných divadel na Hvaru, Eufraziova bazilika v Poreči, Šibenická katedrála, Dubrovník – město ze 13. století s nejlépe dochovanými renesančními věžemi a hradbami.

Užitečná telefonní čísla:

V ohrožení života: +385 112
Policie: +385 192
Hasiči: +385 93,
Záchranka: +385 94
Pomoc na silnici: +385 987
Chorvatský autoklub HAK – informace o stavu na silnicích: +385 1 4640800.


Doporučujeme Vám tuto trasu:
…Brno,Wien, Graz, Maribor, Macelj, Zagreb, Karlovac, Plitvice, Gračac, Knin, Sinj, Trilj, Cista Provo, Brela, Baška Voda, Makarská, Tučepi, Podgora, Drašnice, Igrane, Živogošče, Malá Duba, Blato, Drvenik, Podaca, Zaostrog, Gradac, Neum….
nebo – dálnice Macelj – Zagreb – Šestanovac – Baško Polje (tunel)

…Brno,Wien, Graz, Maribor, Macelj – Zagreb – Šestanovac – Baško Polje (tunel), Brela, Baška Voda, Makarská, Tučepi, Podgora, Drašnice, Igrane, Živogošče, Malá Duba, Blato, Drvenik, Podaca, Zaostrog, Gradac, Neum….

Důležité informace:

Chorvatský autoklub
www.hak.hr

Lodní spoje
www.jadrolinija.hr

Národní banka
www.hnb.hr

Letecká společnost
www.croatiaairlines.hr

Předpověď počasí
Počasí

Webkamery:
Živogošče

Ceny benzinu
INA

ŠŤASTNOU CESTU – SRETAN PUT

VÍTEJTE V CHORVATSKU  –  DOBRO DOŠLI U HRVATSKU

Podrobné informace a objednávky žádejte na uvedených kontaktech!